понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe sztachety alias jak kto woli ��ywopłot

Żywe ogrodzenie inaczej żywoplot


Płoty roślinne w większości wypadków pełnia funkcje ogrodzenia, niemniej nierzadko służą także za dekoracje. Przeważnie takie sztachety PCV z Łodzi sadzi się w słonecznych miejscach, w których błyskawicznie wzrastają oraz silnie gęstnieją. Mnóstwo powabu maja również takie żywe ogrodzenia, które prowadza przez cieniste zakamarki skweru. Ciemna zieleń liści wraz z transparentna gdzieniegdzie gmatwanina witek albo kwiatami aranżują przyciągające spojrzenie obrazki, zaś ożywcza wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , sprawia że nawet mały spacer w pobliżu takiego płotu uspokaja i relaksuje.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, trzeba uwzględnić funkcje takiego parkanu, warunki jakie dominują w ogrodzie, oraz nasze preferencje i czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o normalnym pokroju samodzielnie wzrastają, częstokroć tez bujnie rozkwitają, ale wymagają tez wiele przestrzeni. Geometryczne ewentualnie fantazyjnie profilowane zielone sztachety z plastyku zdołają być niesłychanie smukłe, choć trzeba je regularnie wycinać i właściwie nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są także koszty nabycia roślin na ogrodzenie.Jest wiec nad czym się zastanawiać, dlatego ze takie ogrodzenie aranżuje się na lata, niekiedy nawet na pokolenia.


Na ogól wystarczający jest żywy parkan o wysokości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwykły, ogromnie popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on wiele zalet:
•ma mało wymagań,
•dobrze znosi czas mniejszych opadów,
•ekspresowo kiełkuje,
•regularnie podcinany ładnie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. na naszym wybrzeżu, nie zrzuca na zimę liści, i nawet jeśli je zrzuci, to i tak gęstwina jego gałązek aranżuje nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr można zamienić z irga błyszcząca - jesienią wspaniale się przebarwia na rożne odcienie żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są także żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ploty nieformowane. Są to m.in. gatunki o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się praktycznymi roślinami zalecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej kształt wyłącznie od strony widocznej, natomiast cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, żeby owocowały.


Bardzo wysokie, albowiem ponad dwumetrowe sztachety z Winylu stanowi barierę nie do pokonania, a w razie potrzeby zacienia sąsiednie budynki i ulice. Aby stworzyć taki parkan rośliny zasadzamy naokoło krawędzi posesji. Jeśli mamy sporo miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, która dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli pragniemy ażeby nasze żywe ogrodzenie Poznań było niezmiernie wysokie a zarazem wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego bądź klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze gdy rośliny nas przewyższą, ich przycinanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий